ارگونومی (مهندسی فاکتورهای انسانی )

  
        کارشناسِ ارگونومی، کریس آدامز (Chris Adams) معتقد است که ارگونومی همه‌ جا وجود دارد! درست نیست که بگوییم جایی ارگونومیک است یا نه؛ مسئله ارگونومیِ خوب یا ارگونومیِ بد است. بنابراین آگهی‌هایی که از ابزارهای خارق‌العاده‌ی ارگونومیک حرف می‌زنند، قطعا دروغ نمی‌گویند فقط مشخص نمی‌کنند منظورشان ارگونومیِ خوب است یا ارگونومی بد!
ارگونومی نه تنها برای کسب‌وکار بلکه برای کارکنان‌تان و برای سلامتی‌ خودتان هم مفید است. کریس آدامز می‌گوید :
من طی یک سیر طبیعی کارشناس ارگونومی شدم و نه به واسطه‌ی تحصیلات و انتخاب‌های شغلی. از همان سال‌های جوانی متوجه مزیت‌ انجام کارها به روش درست و تلاش برای بهتر کردن کارها از همان ابتدا شدم. بعدها فهمیدم دیگران هم چنین کاری را انجام می‌دهند و این کار یک اسم باکلاس هم دارد؛ ارگونومی
 
  ارگونومی در محیط کار ( مهندسی روشهای انجام کار
  یا  مهندسی فاکتورهای انسانی ) .

   شرکت‌ها و بنگاه‌های پیشرو، ارگونومی را در تمامی فرآیندهای کاری در نظر می‌گیرند. وزارت کار و صنایع آمریکا با مطالعه‌ی ۲۵۰ مورد به این نتیجه رسید که ارگونومی در کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری، کیفیت محصول و به طور کلی تأمین اهداف شرکت‌ها مؤثر است.
محیط کار ارگونومیک قطعا بهره‌وری کارکنان را افزایش می‌دهد. اما منظور از ارگونومی در محیط کار چیزی فراتر از چیدمان صندلی‌ها و استفاده از صفحه‌کلید مناسب است. محیط کار ارگونومیک نه تنها بهره‌وری را افزایش می‌دهد بلکه آسایش بیشتری برای کارکنان فراهم و روحیه‌شان را تقویت می‌کند. در مقابل کارکنان سالم و باروحیه بهتر کار می‌کنند. این چرخه‌ی به هم پیوسته‌ی پیشرفت و هم‌افزایی، مشخصه‌ی اصلی ارگونومی خوب و اثرگذار است.
بسیاری از عناصر ارگونومیک که تأثیر مستقیم بر بهره‌وری، راحتی و روحیه‌ی کارکنان دارند، به آسانی و با هزینه‌ای اندک قابل تنظیم و پیاده‌سازی هستند.

 در ادامه با این عناصر آشنا می‌شوی ؛
موضوع مکانیک یا حرکت‌های بدنی در طراحی ارگونومی محیط کار کمی پیچیده است. در هر فعالیتی برخی حرکات پیوسته تکرار می‌شوند، این حرکات باید آسان باشند و تکرار مداوم‌شان ایجاد آسیب نکند. اما مشکل اینجاست که برخی حرکات را به قدری در حین کار تکرار می‌کنید که در نهایت دچار آسیب خواهید شد و تهیه‌ی ابزار ارگونومیک فقط آسیب‌دیدگی را به تعویق می‌اندازد.
در حین کار دفتری نشستن بیشترین زمان را به خود اختصاص می‌دهند . بدون هیچ اما و اگر و بهانه‌تراشی، باید تا جایی که امکان دارد از نشستن اجتناب کنید. نشستن طولانی‌مدت آسیب‌زاست پس دست‌کم سعی کنید وضعیت نشستن‌تان درست باشد ، امروز شغل همه گیری بنام رانندگی وجود دارد ، که متاسفانه نشستن روی یک صندلی است و حتی بدون استراحت مابین کار . سازندگان خودروها ، هم بارکش و هم سواری ، سعی بسیار کرده اند تا صندلی راحت و بدون آسیب باشد  و حتی صندلی های هوشمند تا بتواند ، وزن راننده و حتی سیستم اسکلت بندی راننده را تشخیص دهد ، تا آسیب شخص راننده به حداقل برسد . با وجود همه اینها بازهم خود شخص باید با تدابیری مثل طرز نشستن و یا استراحتهای کوتاه مدت ، ستون فقرات خود را از آسیب های خاموش در بدور دارد . البته حق رانندگان در بیمه هم باید با حق سختی کار جبران شود و زودتر از سایر شغلها بازنشسته گردد .
قدم زدن، استراحت در حین کار و ابزارهای پشتیبان ارگونومیک، انجام کارها را امن‌تر و از سلامتی و بهره‌وری‌تان مراقب می‌کنند
، ضمن اینکه یکی از اهداف ارگونومی کم کردن احتمال سانحه در محیط انسانی میباشد .

  برای استفاده درست و ایمن تجهیزات باربري، اصول ایمنی زیر مدنظر قرار ميگيرد :

  با دنبال کردن این نکات به ایمنی خودتان و دیگران مطمئن خواهید شد :

_ ========================================

_ ظرفیت بار از مقدار بار واقعی تجاوز نکند و صفحه ظرفیت بلند کردن بار را روی پالتها بخوانید، اگر مطمئن نیستید.

– برای جلوگیری از لغزش ، بار پالتها را به آرامی حرکت دهید و متوقف کنید.

– پالتها را به طور دستی بکشید و آنها را وقتی که از سرازیری پایین می روید یا از جای محصور به دیوار رد می شوید ، هل دهید.

– اگر بار مانع دید شماست ، مسیر دیدتان را اصلاح کنید .

– اگر کسی در راه شما قرار گرفت جک پالتها را متوقف کنید.

– هرگز پاهاتان را زیر جک پالتها قرار ندهید.

هرگز ازقطعه دوم تجهیزات برای هل دادن، کشیدن یا بلند کردن یک دستگاه استفاده نکنید.

– وقتی که دستگاه خالی را حرکت می دهید به آهستگی برانید.

– همیشه وسیله حفاظت فردی مناسب را بپوشید.
 -  با چرخ دستی به عقب راه نروید ، مگر اینکه از پله یا سراشیبی بخواهید بالا بروید.

 - قبل از اینکه دستکشهای نئوپرن یا لاستیکی را بردارید ، آنها را با آب سرد بشوئيد ؛  همیشه دستتان را بعد از در آوردن دستکش بشویید.

  

آرام بار تهران

 

 

 

تماس با ما

 

 

 

 صفحه اول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تماس ما :  44824054 - 021

 

تماس ما :  22874635 - 021